Фото: Depositphotos.
Ринку виробництва парфумерії у нас майже немає. А от парфумери, як не дивно, є. Вікенд розбирався в цьому феномені разом із Ксандрою Осініною, яка розповіла про сучасних нішевих виробників.
Ксандра Осініна — парфумерна художниця, дослідниця ароматів та засновниця бренду «Чар-Зілля».
Спробуйте запитати пересічну людину на вулиці, скільки вона знає українських виробників парфумерії. Відповіді будуть сумними. Насправді інформації про парфумерні бренди дуже мало. Те, що залишилось від радянських виробництв, функціонує специфічно: там практично не розробляють свої аромати, а здебільшого користуються старими формулами.
Є надія, що хоч одеколон «Русский лес» зняли з виробництва вже остаточно. Ви, мабуть, теж бачили ці одеколони. Такі ж пляшечки, як у моєму дитинстві: та ж форма, ті ж малюнки на етикетках. Хіба що написи тепер українською.
То значить немає українських парфумерів? А от і ні! Нині близько 50 виробників випускають парфуми, і приблизно половина з них розробляють власні аромати. Чому не точні цифри? По-перше, весь час щось змінюється, це дуже динамічна сфера. По-друге, частина митців настільки скромні, що знайти їх хоча б у соцмережах — цілий квест.
Ксандра досліджує українську парфумерію відтоді, як почала створювати власні аромати, з 2014 року. Має власну базу брендів і ділиться нею в соцмережах. Ось що вона розповідає:
— Ті, хто самостійно створює власні аромати, — незалежні парфумери, митці, представники так званої інді-парфумерії (indie від англ. «independent» — незалежний). Ті, хто не розробляє власні формули, — закуповують готові за каталогами або замовляють розробку в іноземних парфумерних компаніях. Через це є певна плутанина, а кого ж взагалі вважати українським брендом. Ми вважаємо такими тих, хто виготовляє та продає парфуми в Україні.
Авторська парфумерія цікава тим, що дивишся на автора, слухаєш створений ним аромат — і в тебе завжди складається цілісна картинка. Наче людина в ароматі розповідає історію про себе, своє життя, малює автопортрет.
Спеціальної парфумерної сировини, якщо порівнювати зі складниками для побутової хімії та харчової промисловості, у світі виробляють небагато. І немає такої країни, де був би повний цикл — вирощування чи видобуття сировини, обробка, синтез, розробка нових речовин. Україна, щоправда, поки випадає майже повністю з цієї схеми, у нас хіба дещо з рослин йде на сировину, і потім проходить етапи обробки до буквального розкладання на молекули. Але ми успішно можемо користуватись тим, що виробляють концерни, на рівні з виробниками з інших країн.
Цікавий факт: практично у всіх нішевих брендів, не тільки українських, парфуми наливаються в доволі прості пляшечки, часто однакові у десятків брендів. Найбільша різниця в додатковому оформленні — кришечках, наліпках, коробках. Причина проста — якісне скло, за індивідуальним ескізом, коштує дорого. До того ж десять тисяч флаконів — це мінімальна партія, яку треба замовити на заводі. Ми використовуємо не українські флакони. Проблеми зі скляними пляшечками в країні немає, але є проблема з фурнітурою. Ми б залюбки використовували саме українське скло, і сподіваюсь — з часом так і буде.
Від чого залежить вартість парфуму? Сучасним українським парфумерам потрібно витратити більше грошей, ніж навіть невеликим виробництвам. Вартість будь-чого завжди вища, якщо купувати маленьку кількість. І парфумерна сировина не виняток, а парфумерним митцям часто буває потрібно тільки пара грамів якогось складника.
Але попри все українські незалежні парфумери існують і успішно реалізовують цікаві творчі проєкти.
Історія сучасної української парфумерії почалась з Богдана Зубченка. Він є експертом і в історії, і в сучасних трендах, близько тридцяти років вивчає, колекціонує та створює парфуми. Коли Богдан починав шукати себе в парфумерній творчості, було дуже мало можливостей, доводилося багато робити власноруч, адже професійна сировина була майже недоступна. Це зараз ми можемо замовляти необхідні складові в будь-якій точці світу, а тоді це був складний шлях. У Богдана Зубченка дуже багато робот: і створені для свого бренду, і на замовлення, є свій впізнаваний стиль і бездоганний смак. Найулюбленіші парфумерні теми автора — квіти, особливо троянди, шкіра та дим, класичні шипри, але і в інших напрямках йому є чим приємно здивувати.
Вибір Вікенду: Rose saffrоn або «Шафранова роза». Перший представлений публіці аромат Зубченка припав до душі класичною витонченою трояндою.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2023/08/20220119_164954-01.png)
Анна Соколова, засновниця бренду SKLVA Perfumes, талановита та смілива майстриня, яка створює урбаністичні, ультрасучасні аромати унісекс. На відміну від більшості інді-парфумерів, авторка тяжіє до романтики міста, її аромати скоріше асоціюються з хіпстерською кав’ярнею або прогулянкою міським парком, ніж з заглибленням у лісові хащі.
Вибір Вікенду: аромат SKLVA [sea citrus] — буквальне поєднання свіжих цитрусів з холодним морем.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2023/08/sklva-sea-citrus.jpg)
Михайло Буц, автор бренду «Отакі парфуми by Michael Boots», багато років присвятив роботі в сфері оптики, розробляв оправи для відомих брендів. А в парфумерії спочатку захопився світовою нішевою та інді-парфумерією як користувач, а потім спробував створювати власні композиції. І ці композиції виявились дуже вдалими, в них багато поціновувачів.
Найулюбленіші ноти в ароматах Михайла — різноманітні ладани, шкіра, дорогий алкоголь, але всі композиції дуже багатогранні, і здатні здивувати навіть дуже вибагливий ніс.
Вибір Вікенду: Linden dreams — «липові мрії». В ароматі чути і липовий чай, і запах квітучої липи після дощу.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2023/08/bootz-linden-dreams.jpg)
Вікторія Сіміч багато років займається промисловим аромадизайном — підбирає аромати для крамниць, готелів, ресторанів. І, звичайно, в якийсь момент захотіла створювати аромати для тіла, парфуми. Бренд Вікторії називається EssenceByVita, аромати розділені на дві серії. Одна — про спогади та фантазії, тут дуже багато особистих переживань та почуттів. Друга — «Алхімія металів», цікава серія, метали передані через асоціації, а не буквальні металеві запахи. Улюблені ноти авторки — солодощі, деревина, смоли.
Вибір Вікенду: аромат «Мідь» з чистим прозорим запахом, в якому наче змішали свіжий мед та гаряче сонце.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2023/08/simich-mid.jpg)
Макс Табачук — багатогранна особистість. Він хімік за освітою, сомельє, обсмажує каву, а тепер зацікавився й парфумерією. Випустив поки тільки чотири композиції. Одна з них дуже незвична та цікава, і навіть флакончик підкреслює це, бо має внутрішню матову поверхню, яку автор зробив такою сам за допомогою хімічних реактивів.
Вибір Вікенду: Аромат в цьому незвичному флакончику називається «Сніг», і пахне буквально — снігом. І це напрочуд свіжий, знайомий запах.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2023/08/img_5984_cut-1.jpg)
Юлія Манойло, засновниця бренду Manoli, використовує в роботі здебільшого натуральні компоненти, в неї виходять дуже затишні та ніжні парфуми. Кожен аромат — як мандрівка в приємній компанії. Авторка надихається природою, любить рослинні сюжети, квіти, трави.
Вибір Вікенду: Аромат «Квітуча липа», така рідна для нас медова липа, в ароматі якої багато трав і вологості, трохи вітру.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2023/08/img_5925_cut-1.jpg)
Дмитро Ципердюк — музикант і продюсер, певний час він робив аромати для себе та друзів, і не дуже це афішував. З минулого року він почав їх презентувати, зараз має вже п’ять ароматів. Свій бренд автор назвав Frank Chugaister. Чугайстер — веселий життєрадісний міфологічний лісовик, а Франк — бо сам автор родом з Івано-Франківська. Аромати Дмитра натхненні Карпатами, де він виріс, улюблені ноти — мох, деревина, хвоя.
Вибір Вікенду: аромат SILENT NIGHT — про карпатські зимові свята, тому в ньому змішані випічка, спеції, глінтвейн, гвоздика.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2023/08/321617465_1374082393346134_4280966895219455907_n.jpg)
Ася Волянська, засновниця бренду Volya parfum, за освітою хімік, захоплюється східними танцями та створює аромати в цій естетиці. Також є роботи, натхненні старовинними жіночими портретами, а зараз авторка працює над ще однією серією, присвяченою грецьким богиням. В ароматах багато натуральних складових, загальний стиль робіт дуже ніжний і жіночний, але завжди з «перчинкою». Улюблені ноти — цитруси, фрукти та спеції.
Вибір Вікенду: унісекс-аромат Danse soufie, який змішує квіткові запахи з цитрусовими, деревними ароматами та нотами герані та спецій.
Я, Ксандра Осініна, художниця за освітою, дослідниця за способом мислення та трошки відьма по життю. Мені подобається робити аромати якомога ближчі до нас, — ті, що передають красу України, пахнуть домом. Мій бренд називається «Чар-зілля», назва склалась не відразу, а через п’ять років творчості, вона ідеально передає те, що роблю. При цьому люблю науковий підхід і сучасні технології, просто вважаю, що до деяких речей наука ще не доросла. Мої улюблені ноти та теми в парфумерії — різнотрав’я, деревина, смоли, повітря, вода та земля.
Вибір Вікенду: аромат «Мольфарський ліс» — це справжній портал в Карпати, в мольфарські місця, гарний засіб для спогадів і медитацій. Там знайдете запахи землі, води, лісу, моху, грибів.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2021/02/molfar_parfum.jpg)
Сподобалася стаття? Подякуй автору!
Читайте також: Липи та дим: чим пахнуть Київ, Україна та війна;
Закоркувати ліс та кохання: як створюються авторські парфуми;
Нюхати та дивуватися: для чого ходити на парфумерні зустрічі;