«Конотопську відьму» називають сенсацією, а квитки на неї купити нереально. Відео про виставу набирають мільйонні перегляди в тіктоці. Вікенду вдалося відвідати виставу, тож тепер ділимося фактами та враженнями.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2023/07/theatre.png)
Це не перший хіт театру Франка про відьму з Конотопа. 40 років тому інсценізацію робив Богдан Жолдак на музику композитора Ігоря Поклада. Теж були аншлаги. А самій повісті Григорія Квітки-Основ’яненка «Конотопська відьма» майже 200 років.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2023/07/theatre.png)
Нинішню версію ставив Іван Уривський. Він зробив казку для дорослих з жорстоким фіналом.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2023/07/theatre.png)
Про що історія? Про двох невдах — сотника Забрьоху та писаря Пістряка. Отримавши владу в Конотопі, вони влаштовують полювання на відьом. Вбивають жінок, а одна виживає, бо таки є відьмою. І клянеться помститися.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2024/02/konotopska-vidma.jpg)
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2023/07/theatre.png)
Причаровує чорно-біла естетика постановки. Тінь тут грає разом зі світлом. Тиша часом голосніша за звуки. Мертві виглядають більш наповненими життям, ніж живі. А боротьба точиться на тлі білої стіни між двома предметами-символами — хрестом і відьомським котлом.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2023/07/theatre.png)
Дійство починається на тлі білої мазаної стіни, де на призьбі сидять три жінки — три білих фігури, що наче вросли в ту стіну. Костюми та декорації Тетяни Овсійчук є одним з елементів приголомшливого успіху вистави.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2024/02/konotopska01.jpg)
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2023/07/theatre.png)
Другим елементом є спів. Головний хормейстер театру Сусанна Карпенко додала автентиці сучасності; колядки, колискові, весільні пісні приправила оркестровими варіаціями. Вийшло сильно та місцями моторошно. Як, наприклад, у сцені утоплення начебто відьом.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2023/07/theatre.png)
У вистави два склади виконавців. Кожен — зі своїми зірками та фан-клубами. Ми дивилися той, де грають Назар Задніпровський, Михайло Кукуюк, Христина Федорак, Марія Рудинська та Вʼячеслав Хостікоєв.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2023/07/theatre.png)
Режисер каже, що через два різних склади відрізняються версії вистави. Скажімо, в одній відьма молода та впевнена. У другій — зріла і трохи втомлена. Деякі глядачі саме через цей момент хочуть подивитися обидві версії.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2023/07/theatre.png)
Десятий місяць постановка йде на сцені. А сенсаційною вона стала, коли потрапила в тренди тіктока. Підлітки шаленіють від «Конотопської». Відео з гештегом #конотопськавідьма часом збирають під мільйон переглядів.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2023/07/theatre.png)
Чому так вийшло? Можливо, через Михайла Матюхіна, актора й учасника гурту Schmalgauzen. Це популярний в соцмережах театрально-музичний проєкт. У «Конотопській відьмі» Матюхін робить те саме, що і в Schmalgauzen: грає та співає. І зачаровує публіку.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2024/02/konotopska-myhaylo.jpg)
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2023/07/theatre.png)
Глядацький ажіотаж розповсюджується на обидва акторських склади. Не можна сказати, що на один ходить старша аудиторія, а на інший — винятково підлітки. Бо на обидві ходять всі.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2023/07/theatre.png)
Квитки придбати практично нереально. Ми купували в грудні, щоб подивитися в лютому. Тоді лишалися тільки дешеві місця по 100 гривень, але ми були щасливі.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2023/07/theatre.png)
Квитки розлітаються моментально. Частина потрапляє до перекупників. На OLX їх продають по 1000-1500 грн. Було кілька скандалів, коли квитки від перекупників виявилися фальшивими.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2023/07/theatre.png)
Уже за перші 25 показів «Конотопська відьма» принесла театру Франка 5,8 млн грн. Театр на цій виставі також збирає великі суми на допомогу ЗСУ.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2023/07/theatre.png)
То в чому ж феномен «Конотопської відьми»? У кожного критика й експерта свої пояснення. Моя думка геть не експертна. Думаю, ця вистава — ідеальна відповідь на суспільний запит «якою має бути сучасна українська культура».
Ми точно знаємо, що наша культура сучасна та крута. Що це не тужливі пісні жінок у пластикових віночках, не небесний гопак за державні гроші й не принизливий гумор «Дизель шоу». Наша культура базується на двох основних елементах, переплетених між собою, — це містика та гумор. А «Конотопська відьма» побудована на наших класиці та автентиці, вона переплітає гумор і містику і видає сучасне, потужне й естетичне дійство.
Сподобалася стаття? Подякуй автору!
Читайте також: Мюзикл «Тигролови»: Київ з присмаком Бродвею;
Крилата лихоманка. Як фентезі про війну та драконів стало феноменом;
Арт від найвідоміших митців: де подивитися в Києві;