Як проходила битва за Київ? З чим прийшли до нас росіяни? Вперше у світі музей створив виставку про війну в реальному часі. Вікенд розповідає про її особливі експонати.
У музеї Другої світової війни відкрилася виставка «Україна — розп’яття» на тему російсько-української війни.
Факти про виставку
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2021/05/check.png)
На виставці представлені речі з Київщини та частково з Чернігівщини, тому що бої за Чернігів теж стали частиною битви за Київ.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2021/05/check.png)
Представлено близько 700 предметів.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2021/05/check.png)
Більшість експонатів для виставки збирали самі музейники. Вже 5 квітня вони разом із військовими відправилися в першу експедицію.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2021/05/check.png)
Біля входу виклали величезну зірку зі взуття. Там представлені армійські чоботи, кирзачі, гумові шльопанці, галоші. Є й взуття ЗСУ, бо росіяни крали цивільне та військове взуття всюди де могли. Зірка символізує, що російський чобіт прийшов топтати нашу землю.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2022/05/img_20220522_114004-1024x768.jpg)
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2021/05/check.png)
Перша зала має умовну назву «Орда». Там представлені документи росіян, їхні особисті речі, військове приладдя. Зокрема й тих, хто здійснював злочини проти мирного населення в Бучі.
Фото клікабельні
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2021/05/check.png)
У другій залі представлена зброя, з якою окупанти прийшли нищити нас. Переважно це зброя радянського виробництва — «Смерчі», «Гради», «Урагани», касетні снаряди, заборонені Міжнародною конвенцією 2008 року.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2022/05/img_20220522_115848-1024x768.jpg)
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2021/05/check.png)
Укриття виставки — це сховище, повністю реконструйоване з реального підвалу у військовому містечку в Гостомелі на вулиці Проскурівській. У перший день війни кадирівці закрили двері за людьми в цьому підвалі. Жінки з дітьми перебували там 37 діб.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2021/05/check.png)
Третя зала розташована на другому поверсі. Вона присвячена символізму цієї війни. Тут показані обстріляні ікони, пам’ятники, музеї, церкви. На вході встановлені ворота церкви з села Перемога. Під час Другої світової церква була єдиною будівлею, яка вціліла під час знищення села нацистами. Тепер це село й церкву обстрілювали росіяни. Будівля сильно постраждала, проте вціліла. Селу Лук’янівка так не пощастило, там церква вигоріла повністю.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2022/05/img_20220522_122157-1024x768.jpg)
Виставка має назву «Україна — розп’яття». Звісно, тепер ми всі чекаємо на наступну виставку — «Україна — Воскресіння».
Особливі експонати
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2021/05/check.png)
Шолом гелікоптерника Айрата Сафаргалєєва. Коли в перший день повномасштабного наступу росіяни здійснили масовану атаку гелікоптерами на гостомельський аеродром, серед збитих був і цей 45-річний російський пілот.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2022/05/img_20220522_114430-1024x768.jpg)
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2021/05/check.png)
Їжа: сухпайки та трилітрові банки з концентратом щів та борщу (точніше, тієї бурди, яку росіяни називають борщем). На виставці представлені три види пайків: звичайний, елітний десантний і так званий кадирівський, в складі якого немає заборонених для мусульман продуктів. Виготовлені пайки в селі Грязі в Підмосков’ї.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2021/05/check.png)
Щоденник російського військового з селища Катюжанка. «До сих пор не смирился с тем, что нахожусь в чужом государстве, до сих пор не верю в войну. До сих пор не знаю, правильно ли все это», — написав він спочатку. А далі вже так: «Допросили нескольких местных. Все фашисты».
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2022/05/img_20220522_115027-1024x768.jpg)
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2021/05/check.png)
Друкована листівка — звернення до цивільного населення від російських військових. У тексті таке: «Мы всегда жили вместе. У нас общая история и общая культура. Посмотрите, во что вы превратили так любимую нами теплую и радушную страну, родину наших родственников, родных и близких. Национал-фашисты вышли из-под всякого контроля. Мы не собираемся нападать и бомбить города. Нам не нужны жертвы. В вашей жизни ничего не изменится».
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2021/05/check.png)
Знаменита «карта Залужного» — цей експонат передав в музей сам головнокомандувач ЗСУ. Цю мапу відібрали в російської ДРГ, затриманої під час однієї з довгих комендантських годин. На ній зазначені важливі об’єкти на лівому березі — відділки поліції, станції метро, заводи, адміністративні будівлі.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2021/05/check.png)
Відомий експонат, знайдений в Ірпені. Тоді російський військовий вкрав макбук та айпад з квартир місцевих жителів, вийняв з бронежилета пластини та вставив на їхнє місце крадені девайси. Коли мародер загинув, продірявлений планшет показали в новинах, а потім передали музейникам.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2022/05/img_20220522_122607-1024x768.jpg)
Поради від Вікенду
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2021/05/check.png)
Виставка популярна, народу чимало. Сюди їде багато іноземців, постійно є серед відвідувачів військові та цивільні кияни. Щоб не штовхатися в залах, приїжджайте раніше.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2021/05/check.png)
Візьміть екскурсію, не пошкодуєте. Без гіда ви не оціните обсяг задуму та змістовність зібраного матеріалу.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2021/05/check.png)
Екскурсія займає десь 45 хвилин.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2021/05/check.png)
Це не та звична музейна екскурсія, де треба мовчати та слухати. Навпаки. Нормально вступати в діалог. Ставити запитання, щось пригадувати разом з гідом.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2021/05/check.png)
Події настільки недавні, а враження настільки свіжі, що ми всі зараз свідки епохи. 24 лютого росіяни перейшли не лише кордони України. Вони перейшли кордони людяності.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2021/02/gps.png)
Де: «Національний музей історії України у Другій світовій війні», виставковий комплекс, вул. Лаврська, 24.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2021/02/calendar.png)
Режим роботи: вівторок — неділя з 10:00 до 19:00, понеділок — вихідний.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2021/03/money.png)
Вартість: дорослі — 50 грн, студенти та школярі — 30 грн. Екскурсійне обслуговування — 150 грн з групи.
![](https://weekend.today/wp-content/uploads/2021/07/telephone.png)
Телефон виставкового центру (044) 285-8862.
Сподобалася стаття? Подякуй автору!
Читайте також: Пухнасті та люті до русні: 10 історій про тваринок на війні;
Перейменовані станції: як міняють назви в метро Києва;
Залізний Залужний та кава «В калідорі»: як гастрозміни принесе перемога;
Музика серед тривог: як працює Нацопера під час війни;
Суржик, лайка та військовий корабель: як війна змінила українську мову.